GAZETECİLERE TALİMAT VEREMEZSİN

GAZETECİLERE TALİMAT VEREMEZSİN

Türk Eğitim-Sen Çanakkale Şubesi Başkanı Resul Demirbaş’ın mail yoluyla yaptığı basın açıklamasını kınıyoruz.

Çanakkale’de görev yapan basın mensupları ilk kez aldıkları bir mail karşısında şaşkınlık yaşadı. Türk Eğitim-Sen Çanakkale Şubesi Başkanı Resul Demirbaş tarafından yerel basına gönderilen mailler önce geri çekilmek istendi, sonra “Türk eğitim-Sen Çankkale Şube Basın Açıklaması 04.07.2024 tarihinde yayınlanmak üzerine” gazetecilere talimat verildi. Türkiye’nin göz bebeği Çanakkale şehrimizi bile doğru yazamayan bir zihniyet, basına da ayar vermeye çalışmıştır.

Çanakkale, tarihimizin ve kültürümüzün gurur kaynaklarından biri olarak anılmaktadır ve bu şehrin yerel basını, kamuyu bilgilendirme sorumluluğunu hassasiyetle yerine getiren kıymetli gazetecilerden oluşmaktadır. Ancak talimatlı haberler basın özgürlüğüne ve mesleki onura karşı yapılmış kabul edilemez müdahaleler olarak değerlendiriyoruz.

Türk Eğitim-Sen Çanakkale Şubesi Başkanı Resul Demirbaş’ın yerel basına gönderdiği ve "Türk Eğitim-Sen Çanakkale Şube Basın Açıklaması 04.07.2024 tarihinde yayınlanmak üzere" talimatıyla dile getirilmiş olan maili, demokratik kültürümüze ve basın özgürlüğüne karşı yapılmış ciddi bir ihlal olarak görmekteyiz. Bu olay, yerel basını şaşkınlığa ve rahatsızlığa sevk etmiştir.

Öncelikle, basın mensupları herhangi bir kurumun personeli veya üyesi olmadıkları gibi, basın etik ve ilkelerinin ışığı altında bağımsız ve özgür haber yapma hakkına sahiptirler. Gazetecilik mesleği, kamuoyunu doğru ve tarafsız bilgilendirme göreviyle, hiçbir zaman dışardan gelecek müdahalelerle şekillendirilemez. Resul Demirbaş’ın bu tavrı, basın mensuplarına yönelik bir saygısızlık ve onların bağımsızlığını hiçe sayma anlamına gelmektedir.

Çanakkale şehrimizin ismini bile doğru yazamayan bir zihniyetin, basına ayar verme çabaları, ne yazık ki talihsizlikten öte, mesleğimizin saygınlığına vurulan büyük bir darbe olarak değerlendirilmelidir. Bu türden müdahalelerle basını kontrol altına almaya çalışma girişimleri kabul edilemez. Basının özgürlüğü ve bağımsızlığı, demokrasinin en temel ilkelerindendir ve bu tür davranışlar demokratik değerlere zarar vermektedir.

Türk Eğitim-Sen Çanakkale Şubesi Başkanı Resul Demirbaş ve benzeri düşünen tüm kişileri, bir an önce bu yanlıştan dönmeye çağırıyoruz. Ayrıca, bu vahim durumu kınadığımızı ve basın mesleğinin saygınlığını her zaman koruyacağımızı kamuoyuna duyururuz.

Saygılarımızla
Gökhan Kökçak
Çanakkale İnternet ve Sosyal Medya Basın Mensupları Derneği 
Başkanı