Üzen'den Üyelere Finansman Çağrısı

Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, ‘Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı’ protokol törenine video konferans yöntemiyle katıldı.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu lansmanda, “Tüm üyelerimize, ticari mal alım-satımlarında, güvenli ticaret sistemi ve kolay finansman imkânı getiriyoruz. Böylece tedarik zincirinin aksamadan sürdürülmesine ciddi bir katkı sağlıyoruz. Ziraat Bankkart ile ekonomiye kazan-kazan anlayışını getirmiş oluyoruz. 81 il 160 ilçedeki Oda ve Borsalar ile 61 Sektör Meclisinin tüm üyelerinin de, Ziraat Bankası tarafından, ciro ve kredibiliteye göre belirlenecek limitler dâhilinde, hem satıcı hem de alıcı olarak bu sistemden yararlanabileceklerini ifade eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, tedarik zincirini güven altına alacak bu sistemin, KOBİ’lerin kredi faizlerinin düşmesine de yardımcı olacağını söyledi. Hisarcıklıoğlu, sonraki aşamadaysa, düşen finansman maliyetleri KOBİ’leri yatırım ve üretim için teşvik edeceğini, KOBİ’nin finansal istikrarı hem tedarik zincirini daha istikrarlı hale getireceğini ve tedarik kanallarını garanti altına alacağını vurguladı. Bunun da alıcı konumundaki büyük firmaların, bu tedarik zinciri finansmanına dâhil olmalarını motive edeceğini sözlerine ekledi.

 

-NEFES KREDİLERİNİN KATKISI

TOBB ve 365 Oda-Borsa olarak ekonomik sıkıntıların en yoğun hissedildiği dönemlerde Nefes Kredisi kampanyaları yaptıklarını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Elimizdeki tüm kaynakları, birleştirip, üyelerimize düşük maliyetli kredi destekleri sağladık. Son 4 yılda düzenlediğimiz kampanyalarla KGF kefaleti ile 150 bin firma 15 milyar lira uygun koşullarda finansmana kavuştu. Bu yıl pandemi başlayınca da Nefes Kredisi kampanyasına başladık. 50 bin firma KGF kefaleti ile 3 milyar lira kaynağa ulaştı” diye konuştu.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ise konuşmasında, "Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı ürünümüzle alıcılar ve satıcılar arasında büyük bir tedarik zinciri kuruyor, üye iş yeri ve kurumsal kart altyapımız üzerinden özel fiyatlama ve vade avantajı sunuyoruz." ifadesini kullandı.

 

YÖNETİM KURULU BAŞKANI KAYA ÜZEN YAPTIĞI DEĞERLENDİRMEDE; Birliğimiz Ziraat Bankası ile çok önemli bir protokol imzalayarak güzel bir iş birliği başlatmıştır. Üreticilerin veya satıcıların, tahsilat ile uğraşmadan, sattıkları mal bedelini, alacak riski taşımadan, Ziraat Bankası garantisiyle peşin ya da taksitli alacaklar. Böylece nakit akışını öngörülebilir hale getirmiş olacaklar. Alıcılar da uygun vade ve maliyette finansman temin ederek, tedarik ihtiyaçlarını karşılayacaklar. 1,5 seneye ulaşan kredi imkânına kavuşacaklar. Ödemelerini, esnek vadelendirme ile yapacaklar. Böylece nakit akışlarını rahatlatacaklar. ”dedi.

 

ÜYELERE FİNANSMANDAN YARARLANMA ÇAĞRISI

Başkan Üzen ayrıca şunları belirtti;

“Çanakkale Ticaret Borsası ve Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizlerde Ziraat Bankası ile güçlerimizi birleştiriyoruz.14 Aralık Pazartesi günü saat 13.30’da işbirliğinde ÇTSO Kongre Merkezinde Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü ile bir protokol töreni düzenliyoruz. Yapılan bu protokolle nakit sıkıntısı çeken üyelerimizin finansman ihtiyacını karşılarken, üretimde ve ticarette de devamlılığı sağlamış olacağız” dedi.

Ticaret Borsası olarak Ziraat Bankası ile çeşitli bilgilendirme toplantıları düzenleyeceklerini belirten Üzen, üyelerimizin bu sisteme erişimlerinde elimizden gelen tüm desteği sağlayacağız.

Bu vesileyle, imzalanan protokolün tüm üyelerimize ve KOBİ’lerimize hayırlı olmasını temenni ederken, üyelerimizi bu avantajlı finansman imkânından yararlanmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.