Tarihi Organizasyon

Triatlon şampiyonası Mayıs ayında Çanakkalede gerçekleştirilecek.

Türkiye Triatlon Federasyonu (TTF) Başkanı Bayram Yalçınkaya, bu yıl ikincisi düzenlenecek olan, Gelibolu Orta Mesafe Triatlon Türkiye Şampiyonasının 22-23 Mayıs tarihlerinde Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda gerçekleştirileceğini söyledi.

Yalçınkaya, kentteki bir otelde düzenlenen basın lansmanında, gazetecilere çalışmalar hakkında bilgi aktardı.

Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde gerçekleştirilen ve binlerce sporcunun katıldığı organizasyonun Çanakkale'deki ayağının 1900 metre yüzme, 90 kilometre bisiklet ve 21 kilometre koşu parkurundan oluşacağını belirten Bayram Yalçınkaya, Gelibolu triatlonunun, heyecanın en yüksek müsabakalarından biri olduğunu hatırlattı.

Tarihi Gelibolu Alanı'nın doğasında tarih ile iç içe gerçekleştirilecek olan şampiyonaya dünyanın birçok bölgesinden sporcu katılacağını ifade eden Yalçınkaya, orgazniasyonu çok önemsediklerini, kendileri için vizyon ve marka yarışı olduğunu kaydederek şun

"Biz bu organizasyonu çok önemsiyoruz. Bizim için vizyon ve marka yarışı diye düşünüyoruz. Aslında biz geçen sene yine Sayın Tarihi Alan Başkanımız İsmail Bey ile görüştüğümüzde şöyle bir plan yapmıştık. Biz geçen sene burada savaşmış 8 ülkeden 4 kadın, 4 erkek sporcu davet etmiştik. Fakat pandemi nedeniyle bunu gerçekleştiremedik. Bu sene de yine pandemi koşulları içerisinde, önlemlerle yapacağımız için henüz istediğimiz vizyon noktasına bu organizasyonu ulaştıramadık ama bizim hayalimiz ki çalışmalarımızın hepsi o yönde. Bu sene bisikletlerimizin hepsi tüm anıtların önünden geçecek tek tur şeklinde. Burada 2 bin sporcuyla start alabilecek teknik altyapı oturtmak için böyle bir çalışma yaptık. Hepiniz biliyorsunuz, bunu anlatmaya gerek yok. Aylarca süren bir mücadeleyle o anıtlar oluştu ve biz de tarihi dokunun bu mücadelenin ruhuna uygun. Bizim branşımızda biliyorsunuz çok ciddi bir mücadele var. Buranın ruhuna uyan bir branş olduğumuzu düşünüyoruz. O yüzden, Tarihi Alan Başkanlığımızla ve valiliğimizle birlikte uluslararası anlamda çok büyük bir marka değeri olacağını hayal ediyoruz onun için çalışacağız açıkçası."

Bayram Yalçınkaya, önümüzdeki yıllarda 2 bin yabancı sporcunun katılımıyla büyük bir uluslararası organizasyon planlarının da olduğunu belirterek, "Bazı şeyler hemen olmuyor, temelinde bazı hazırlıklar yapmak gerekiyor. Biz bu sene inşallah Tarihi Alan Başkanlığımızla birlikte bu organizasyonun bitiminde, Yeni Zelanda, Avusturya ve burada savaşmış diğer ülkelere bir sonraki senenin videolarıyla gidip, bunların tanıtımını gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki sene çok büyük bir katılım bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ise Türkiye'nin ve dünyanın zor bir süreçten geçtiğini söyledi.

Bu günlerde hangi iş olursa olsun, hangi organizasyon olursa olsun yapmanın çok zor olduğu bildiklerini belirten Kaşdemir, "Oldukça zor bir dönem yaşıyoruz. Türkiye Triatlon Federasyonumuz öncülüğünde Çanakkale Valiliğimiz ve Gençlik Spor Müdürlüğümüz ile birlikte güzel bir organizasyon gerçekleştireceğiz. Çanakkale Tarihi Alanı'nda uluslararası bir organizasyon yapılacak. Yapılacak her türlü aktivite ve organizasyonda koronavirüs sürecindeki o hassasiyeti en başa yazıyoruz. Sağlıktan başka hiç bir şey önemli değil. Dolayısıyla gelen sporcuların tahlillerinin yapılmasından, organizasyonda görev alacak diğer tüm arkadaşlarımızın hastalık taşımadıklarını gösteren tüm çalışmaları yapmış olarak bu organizasyonu gerçekleştireceğiz. Gerek bölgemizin, gerekse ülkemizin bu konudaki hassasiyetlerini çok iyi biliyoruz. Ve önce sağlık diyoruz. Etkinlik 22-23 Mayıs'ta yapılacak. Önümüzde uzun bir zaman var. İnşallah Türkiye'de bu korona ile mücadelede etkin olmasından dolayı, başarılı bir mücadele olmasından dolayı o tarihlerde biz salgın sürecinde daha önemli mesafeler alınacağını düşünüyoruz. Bu organizasyonu daha rahat şartlarda yapılabileceğini düşünüyoruz." diye konuştu. 

Konuşmaların ardından hatıra formasını imzalanıp sporcularla fotoğraf çektirildi.

Toplantıya, Gençlik ve Spor İl Müdürü Kalkan, federasyon temsilcileri ile Tarihi Alan Başkanlığı yetkilileri katıldı.