Kaleden Sosyal Dokunuş
Kale Grubu sosyal bir dokunuş projesine imza attı.
Tarih: 4.12.2019 12:31:14

Kale Grubu´nun yeni nesil sosyal girişimcileri teşvik etmek amacıyla Ashoka Türkiye ortaklığında bu yıl üçüncüsünü düzenlediği İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü sahiplerini buldu. Erken Aşama kategorisinin kazananı “Tospaa Bilgisayarsız Kodlama Girişimi”, İleri Aşama kategorisinin kazananı “Toyi”, İş Birliği kategorisinin kazananı ise “Kodluyoruz” oldu.
 
Kale Grubu´nun, 2016 yılında vefat eden Kurucusu Dr. (h.c) İbrahim Bodur´un anısını ve değerlerini yaşatmak adına dünyanın ilk ve en geniş̧ sosyal girişimcilik platformu Ashoka iş birliğinde bu yıl üçüncüsünü düzenlediği İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü´nün kazananları belli oldu. Sosyal girişimcilik ekosistemini desteklemek ve yeni nesil sosyal girişimcileri teşvik etmek amacıyla başlatılan, Türkiye´nin gelecek vadeden sosyal girişimcilerinin ödüllendirildiği programın kazananlarına ödülleri, 3 Aralık Salı akşamı The Seed´de düzenlenen törenle takdim edildi. 
Geçen sene olduğu gibi üç kategoride dağıtılan İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü´nde, teknolojiden bağımsız olarak kodlama eğitiminin erişilebilir olmasını sağlayan bir oyun ortamı sunan Tospaa Bilgisayarsız Kodlama Girişimi ile N. Alp Ar Erken Aşama kategorisinin, çocuklara özel oyun deneyimleri tasarlayan, çocukların etraflarındaki her şeyi eşsiz oyuncaklara dönüştürmelerini sağlayan yaratıcı bir oyun kiti sunan ve oyun hakkı savunuculuğu yapan Toyi ile Elif Atmaca İleri Aşama kategorisinin, gençlerin hayal ettikleri bir hayata ve ilk işlerine adım atmaları için yazılım eğitimleri veren ve Ahiler Kalkınma Ajansı ile çalışarak etkisini artıran Kodluyoruz ile Gülcan Yayla, İş Birliği kategorisinin kazananı oldu.
Ashoka Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Didem Altop, StartersHub Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dorman, TABİT Kurucusu ve Ashoka Fellow´u Tülin Akın, Mikado Danışmanlık Şirketi ile Gelecek Daha Net Gençlik Platformu´nun kurucusu ve Ashoka Fellow´u Serra Titiz, Good4Trust.org Kurucusu ve Ashoka Senior Fellow´u Dr. Uygar Özesmi, Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay ve Ashoka Türkiye Ülke Direktörü Zeynep Meydanoğlu ile gözlemci üye olarak Dışişleri Bakanlığı AB İlişkileri Genel Müdürlüğü Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan´dan oluşan seçici kurul, uzun bir değerlendirme sürecinin sonunda İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü´nü kazanan sosyal girişimcileri belirledi. 
“Değişim öncülerinin artmasına ihtiyacımız var”
Törende konuşan Kale Grubu Başkanı ve CEO´su Zeynep Bodur Okyay, “İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü ile yaşadığı dünyaya ve çevreye karşı kendini sorumlu hisseden ve harekete geçme cesaretini gösteren sosyal girişimcilerin önünü açmayı; onların yarattığı pozitif etkiye destek olmayı hedefliyoruz. Çünkü biliyoruz ki, dünyayı yaşanır hale getirmek için değişim öncülerinin sayısının artmasına ihtiyacımız var.” dedi.
Ashoka Türkiye Ülke Direktörü Zeynep Meydanoğlu ise,  “Kale Grubu ortaklığında üç senedir gerçekleştirdiğimiz İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü aracılığıyla erken aşama, ileri aşama ve iş birliği kategorilerindeki sosyal girişimcileri desteklemekten mutluluk duyuyoruz. İş dünyasının sosyal girişimcilik ekosistemine verdiği sürdürülebilir katkı şüphesiz çok kıymetli. Umuyoruz ki Kale Grubu´nun üstlendiği bu öncü rol diğer özel sektör kurumlarına da ilham verir. Herkesin fark yaratabileceği bir Türkiye için sektörler arası iş birliklerine ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.
Türkiye´nin dört bir yanından çok sayıda başvuru
Bu sene de başvurular, herhangi bir konu sınırlaması olmaksızın, belli bir bölgede pilot uygulaması bulunan Erken Aşama ve geniş bir bölgede uygulaması bulunan İleri Aşama ile alanında bir ilke imza atarak kurumlar arasında geliştirilen projelerin kabul edildiği İş Birliği kategorisinde değerlendirildi. İlk iki yılda olduğu gibi Türkiye´nin dört bir yanından çok sayıda başvuru alarak birçok sosyal girişimciye ulaşılan İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü´nü alan her bir sosyal girişimci 50.000 TL ödül kazandı.
Kazanan sosyal girişimciler
İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü´nü şu sosyal girişimler kazandı:
İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Erken Aşama Ödülü´nü kazanan Tospaa Bilgisayarsız Kodlama Girişimi - N. Alp Ar:
Tospaa Bilgisayarsız Kodlama Girişimi, tasarladığı oyun ile kodlama ve bilgi-işlemsel düşünmenin temel kavramlarını teknolojiden bağımsız bir şekilde öğreterek kodlama eğitiminin erişilebilir olmasını sağlıyor. 2017 yılında ikinci versiyonu yayınlanan ve ücretsiz olarak erişilebilen Tospaa Bilgisayarsız Kodlama Oyunu, 80 binden fazla çocuğa ulaşarak kodlama eğitimini daha erişilebilir hale getirdi. Aynı zamanda, Kodlama Haftası Türkiye tarafından öğretmenlere tavsiye edilen kodlama etkinlikleri arasında gösterildi. Tospaa Bilgisayarsız Kodlama Oyunu, öğrencilerin yanı sıra bilgisayarsız kodlama ve algoritmik düşünme atölyeleri ile öğretmenlere de yeni bakış açısı kazandırıyor. www.tospaa.org 
İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik İleri Aşama Ödülü´nü kazanan Toyi – Elif Atmaca:
Çocukların hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını desteklemek için oyun deneyimleri tasarlayan bir sosyal girişim olan Toyi, çocukların etraflarındaki her şeyi oyuncağa dönüştürmelerini sağlayan bir yaratıcı oyun kiti sunuyor. Toyi; şehir yaşamı, okul başarısı baskısı, ebeveyn yönlendirmeleri ve oyuncak sektörünün kısıtları yüzünden yaratıcılıklarını kullanamayan tüm çocukların bu yaklaşımdan ve üründen faydalanabileceğini fark ederek geliştirildi. Teker, ayak, göz, eklem, çubuk, esnek halka ve eklem parçalarından oluşan kit ile 6 yaş ve üstü çocuklar, etraflarında bulunan günlük nesneleri hayallerindeki oyuncaklara dönüştürüyor. Toyi böylece çocukların ihtiyaç duyduğu yaratıcılık, ileri dönüşüm ve 21. yüzyıl becerilerini geliştirmelerini sağlıyor. www.toyi.io 
İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik İş Birliği Ödülü´nü kazanan Gülcan Yayla -  Kodluyoruz:
Türkiye´de dünya çapında yazılımcılar yetiştirmek için çalışan, ülkemizi bir teknoloji geliştirme merkezi yapmayı hedefleyen Kodluyoruz, teknoloji ve bilişim alanında yeteneği olan ancak eğitim ve deneyim açısından yeterli görülmeyen gençler için atölyeler, bootcamp´ler ve online açık kaynaklar aracılığıyla gençlere yazılım eğitimleri sunuyor. Bu eğitimlerde katılımcıların yazılım alanında iş bulabilecek teknik seviyeye ulaşması, iş hayatında ihtiyaç duyabileceği pratik bilgileri edinmesi hedefleniyor. Proje kapsamında geçtiğimiz 3 yılda Türkiye´nin dört şehrinde 800 gence ücretsiz yazılım eğitimi verildi. Kodluyoruz; Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde bölgesinde faaliyet gösteren Ahiler Kalkınma Ajansı ile iş birliği yaparak etkisini İç Anadolu bölgesine taşımayı hedefliyor. www.kodluyoruz.org 
Ödülün proje ortağı Ashoka
İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü´nün proje ortağı Ashoka Türkiye, hem ödül programının içerik ve süreç tasarımında hem de sosyal girişimcilik ekosistemine ulaşılmasında Ülke Direktörü Zeynep Meydanoğlu öncülüğünde büyük destek verdi.
Dünyanın ilk ve en geniş sosyal girişimcilik platformu Ashoka sistemleri dönüştürme potansiyeline sahip sosyal girişimcileri bir araya getiren ve destekleyen küresel bir sivil toplum kuruluşu. 40 yıldır, acil toplumsal sorunlara etkin ve kalıcı çözümler getiren sosyal girişimcileri tespit ediyor, onları küresel bir destek ağında buluşturarak potansiyellerini gerçekleştirmelerini ve çözümlerini yaygınlaştırmalarını sağlıyor. Bugün 93 ülkeden 3 bin 500´den fazla Ashokalı Sosyal Girişimci (Ashoka Fellow) insan hakları, kalkınma, çevre, sağlık, eğitim, gençlik ve vatandaş katılımı gibi çeşitli alanlarda fark yaratıyor, sistemlerin dönüşmesini sağlıyor. Önde gelen Ashoka Fellowları arasında 2014 Nobel Barış Ödülü sahibi ve çocuk işçiliğine karşı hareket lideri Kailash Satyarthi, Vikipedi´nin kurucusu Jimmy Wales ve Adil Ticaret sertifikasyon sistemini başlatan Paul Rice gibi sosyal girişimciler bulunuyor.
Ashoka Türkiye, 2014 yılından bugüne, 30´a yakın aktif Ashoka Fellow´undan güç alarak sosyal girişimcileri desteklemenin ve Türkiye´deki sosyal girişimcilik ekosisteminin kapasitesini artıran iş birliği ve projeler geliştirmenin yanı sıra, çocukların fark yaratan becerini geliştirmek için öğretmenler, ebeveynlerle özel sektör, kamu ve sivil toplum kuruluşları ile projeler yürütüyor.
 Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kaleden Sosyal Dokunuş
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yardım Tırı Alev Aldı
Yardım Tırı Alev Aldı
Özel İdare tarafından Elazığ´daki depremzedelere gönderilen yardım malzemelerini taşıyan PTT kargoya ait yardım TIR´ı Malatya´nın Darende ilçesinde, bilinmeyen nedenle alev aldı.
Servis Şoförlerine Bilgilendirme
Servis Şoförlerine Bilgilendirme
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, TOBB MEYBEM işbirliğinde Servis Şoförü Seviye 3 Mesleki Yeterlilik Sınavlarına yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi.
En Başarılı Müze Troya
En Başarılı Müze Troya
Troya Müze Müdürü Rıdvan Gölcük, Troya´nın yaklaşık 2 bin 700 yıllık dünyanın en eski ve en popüler markalarından biri olduğunu belirtti.
Borsa Üyeleri Hayvancılık Fuarında
Borsa Üyeleri Hayvancılık Fuarında
Çanakkale Ticaret Borsası, bu kez üyelerini 08 Şubat 2020 tarihinde Fuar İzmir´de düzenlenen 15.AGROEXPO Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı´na bir organizasyon gerçekletirdi.
Barodan Veri Semineri
Barodan Veri Semineri
Çanakkale Barosu ve Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezi iş birliğiyle, “Kişisel Verilerin Korunması” konulu eğitim semineri düzenlendi.
Üzen Hayvancılık Fuarında
Üzen Hayvancılık Fuarında
06 - 09 Şubat 2020 tarihleri arasında düzenlenen “15.AGROEXPO Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı” açılışı bugün gerçekleşti.
Tavlı´dan Yeni Okullara İnceleme
Tavlı´dan Yeni Okullara İnceleme
Çanakkale Valisi Orhan TAVLI, Ayvacık Kaymakamı Cevat ÇELİK ve İl Genel Meclisi Üyesi Turan TUMAY ile birlikte ilimiz Ayvacık ilçesinde depreme dayanıksız olduğundan dolayı yıkılarak yeniden yapılan Korubaşı İlkokulu/Ortaokulu ile Gülpınar İlkokulu/Ortaokulu binalarını ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
Ada Seferlerine Fırtına Engeli
Ada Seferlerine Fırtına Engeli
Bozcaada ilçesine yapılması planlanan bazı feribot seferleri, olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi.
ÇOMÜ´de Kâr İzni
ÇOMÜ´de Kâr İzni
ÇOMÜ beklenen olumsuz hava şartları nedeniyle hamile ve engelli personeline idari izin verdi.
Işkur´dan Yeni Protokol
Işkur´dan Yeni Protokol
İşkur engelli kendi işini kurma projelerine bir yenisini daha ekledi.
Adalara Fırtına Engeli
Adalara Fırtına Engeli
Ege Denizi´nin kuzeyinde etkili olan fırtına nedeniyle bugün planlanan 6 feribot seferi yapılamayacak.
Tarihi Bombaya İmha
Tarihi Bombaya İmha
Çanakkale Savaşları´ndan kalma patlamamış ´Tüfekçiyef´ el bombası imha edildi
Semizoğlu Pazar Yerini Gezdi
Semizoğlu Pazar Yerini Gezdi
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu ve Yönetim Kurulu üyesi Ersin Kahraman Ezine´de yapımı devam eden Ezine Kapalı Pazar yerini Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel ile birlikte ziyaret etti.
Urge Projesi Start Aldı
Urge Projesi Start Aldı
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, bölgenin öncelikli sektörleri arasında yer alan ağaç, orman ve ürünleri ile mobilya sektörünün uluslararası pazarlarda rekabet gücünün arttırılması amacıyla yürüttüğü; “Çanakkale´nin Ağaç ve Orman Ürünlerinde Rekabet Gücünü ve İhracatını Geliştirme Kümesi” projesine start verdi.
Kültür Turizminde Önemli Yerdeyiz
Kültür Turizminde Önemli Yerdeyiz
Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği (ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer, kültür turizminin dünyada en önemli turizm alanlarının başında yer aldığını söyledi.
Halisdemir Bakımdan Geçti
Halisdemir Bakımdan Geçti
Yaz sezonunun ardından filosundaki gemileri sırasıyla bakıma alan GESTAŞ Deniz Ulaşım, Lapseki gemisinin ardından Şehid Ömer Halisdemir gemisini de bakımdan geçirdi.
Çanakkale Heyeti Düsseldorf Fuarı´nda
Çanakkale Heyeti Düsseldorf Fuarı´nda
Almanya´nın Düsseldorf kentinde bu yıl 51´incisi düzenlenen Uluslararası Yat Fuarı (Boot 2020) kapılarını ziyaretçilerine açtı, Çanakkale heyeti de fuardaki yerini aldı.
Borsadan Paydaş Ziyareti
Borsadan Paydaş Ziyareti
Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı S.Kaya Üzen başkanlığında, Başkan yardımcısı Gökhan Uysal, Yönetim Kurulu Üyesi Birol Çetin, Meclis Başkan Vekili İzzet Arıcı, Meclis Üyesi Ahmet Uzun ve Genel Sekreter Sevcan Elver´den oluşan ÇTB Heyeti, Borsanın Eceabat ve Gelibolu´da yer alan üyelerine ziyaret gerçekleştirdiler.
Baro Başkanları Çanakkale´de
Baro Başkanları Çanakkale´de
Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, Edirne Barosu Başkanı Av. Alper Pınar, Kırklareli Barosu Av. Turgay Hınız, Tekirdağ Barosu Başkanı Av. Sedat Tekneci ve Yalova Barosu Başkanı Av. Fedayi Doğruyol, Çanakkale Barosu´nun Staj Eğitim Programlarının ilk dersi için ilimize geldiler.
Gestaş´a Yeni Genel Müdür
Gestaş´a Yeni Genel Müdür
Gestaş Genel Müdürlüğüne Mahir Sevinç atandı.
Albayrak Esnaf İle Buluştu
Albayrak Esnaf İle Buluştu
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Çanakkale´de esnaf ziyaretinde bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
6.1023
EURO
6.5922
Çanakkale için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:43 08:28 13:27 15:50 18:08 19:40