“ÇOMÜ, Bilimsel Çalışmalarla Anılmalı”
AK Parti Milletvekili Gider:“ ÇOMÜ´nün olur olmaz çıkışlarla anılmasını istemiyoruz”
Tarih: 6.3.2018 18:51:56

AK Parti Çanakkale Milletvekilli Ayhan Gider, ÇOMÜ bünyesinde faaliyet gösterecek olan Toprak Analizi Laboratuarı´nın açılışını gerçekleştirdi. Açılışta konuşan Gider, toprak analiziyle önemli bir hizmet verileceğini belirterek; “ÇOMÜ laboratuarlarına İsrail dahi analiz yaptırıyor. Biz ÇOMÜ´nün bunlarla anılmasını istiyoruz. Bir akademisyenin kendi alanında söylediği her şey akademik özgürlüğe girer ancak içinde bulunan kini kustuğu zaman da hiçbir anlam ifade etmeyecektir. ÇOMÜ´nün olur olmaz çıkışlarla anılmasını istemiyoruz” dedi.

Açılışta konuşan Milletvekili Gider, toprak tahlilinin önemine dikkat çekerek; “Toprak tahlili çok yavaş ilerleyen bir konu. Ben bildim bileli bu çok yavaş ilerleyen bir mesele ve bunda gübre şirketlerinin de etkisi var diye düşünüyorum. Bu konuda üniversitemizin görev üstlenmiş olması takdire şayan bir hareket. Bütün emek verenleri kutluyorum. Toprak tahlili bizim için çok önemli bir konu. Çünkü ülkemizde aynı ova içerisinde birkaç nokta farklı değerler taşıyabiliyor. Dolayısıyla her nokta için o toprakları koruma adına gereken gübre miktarını söylemek zorundayız” dedi.

“Herkes, alanında konuşsun”

ÇOMÜ´nün bilimsel çalışmalarla anılmasını istediklerini belirten Gider, “Her meslek grubunun üzerine verilen özerkliği farklı şekilde kullandığını görüyoruz. Mesela meslek gruplarını savunsun diye kurulan odalar, bir bakıyorsunuz ki, memlekete tersten ayar vermeye çalışıyor. Memleketin düşmanı ne söylerse onu söylemeye kalkıyor ve o vakit bütün değerini kaybediyor. Mali Müşavirler Odası kendi alanlarında bir şey söylediği zaman başımızın üzerinde yeri var. Tıpkı bir akademisyenin kendi alanında söylediği her şeyin akademik özgürlüğe gireceği ancak içinde bulunan kini kustuğu zaman da hiçbir anlam ifade etmeyeceği gibi. Bu bugünün meselesi değil. Bu herhalde insanın inkişafı içerisine oturacak bir konu diye düşünüyorum.  İnşallah bizim çocuklarımız bunları çok fazla yaşamazlar.  Arkeoloji laboratuarını gezdik. Bunu gurur duyarak söylüyorum. Burada analizi yapılan bazı numuneler, İsrail´den bize bedeli karşılığında analiz yapılmak üzere gönderilmiş numuneler. ÇOMÜ´nün teknik bilgisine İsrail´de bile güven var ve para vererek kendi ürünlerini burada analiz ettiriyorlar.  Biz son yıllarda büyük ivme kazanan ÇOMÜ´nün bu tip bilimsel çalışmalarla anılmasını istiyoruz. Çünkü bilimle anılacak kadar birikimi var bu üniversitenin. Sadece magazinle yada olur olmaz çıkışlarla değil de bunlarla anılırsa hem Çanakkale´ye hem de ÇOMÜ´ye daha fazla hayırlar getireceğini ve ekonomiye hayat vereceklerini biliyorum” ifadelerini kullandı.

İsrail, ÇOMÜ´ye Analiz Yaptırıyor

ÇOBİLTUM bünyesinde yer alan Arkeometri Laboratuarı´nda arkeolojik kazılardan elde edilen metal, seramik, cam, cüruf, kayaç vb. her türlü kültürel maddi varlık üzerinde fen bilimsel yöntemlerle analizler gerçekleştiriliyor. Laboratuarda, hasarsız kimyasal analiz ve hassas numune alma işlemleri ardından gerçekleştirilen inceleme yöntemleri ile arkeologların ihtiyaç duyduğu malzeme yapısı, üretim yöntemi ve üretim merkezi saptamaya yönelik bilimsel veriler üretiliyor. Ayrıca taşınabilir cihazlar yardımıyla müze, ören yeri, kazı deposu gibi yerlerde uzmanlar aracılığıyla yerinde analiz ve numune alma hizmeti veriliyor. Bu kapsamda bugüne kadar Çanakkale´de yer alan Gürpınar ve Parion kazı alanlarının yanı sıra Çanakkale Arkeolojik Yüzey Araştırmaları Projesi´ne ait buluntular laboratuarda incelendi. Laboratuar, uluslar arası işbirlikleri çerçevesinde İsviçre´de Bern Üniversitesi ile Adana Sirkeli Höyük buluntuları arkeometri incelemelerini ortaklaşa gerçekleştirdi. Ayrıca İsrail´de yer alan Tel Akko kazılarına ait buluntular ÇOMÜ´de incelenmektedir.   

Açılışa ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ekrem Karadağ, Çanakkale Ticaret Borası Başkanı Kaya Üzen,  Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Dardeniz, ÇOBİLTUM Müdürü Doç. Dr. Ayhan Oral, Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, Yenice Ziraat Odası Başkanı Fahrettin Özcan, Çan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şahin, Gelibolu Ziraat Odası Başkanı Atilla Eraslan ve Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Ahmet Güler´in yanı sıra çok sayıda konuk katıldı. 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Roman Şenliğine Yoğun İlgi
Roman Şenliğine Yoğun İlgi
Kepez Belediyesi tarafından düzenlenen 1. Roman şenliği büyük ilgi gördü.
Satranç Turnuvası Sona Erdi
Satranç Turnuvası Sona Erdi
Çanakkale Barosu 7. Satranç Turnuvası Sona erdi.
Levent´den Anlamlı Bağış
Levent´den Anlamlı Bağış
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104´üncü Yıldönümü kutlamaları kapsamında, sahne alan Sanatçı Haluk Levent, kendisini izlemeye gelen hayranlarına unutulmaz bir gece yaşattı.
Bahçecilik Kursları Yapılıyor
Bahçecilik Kursları Yapılıyor
Kepez Belediyesi ve Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Kepez Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü Hizmet binasında açılan Bahçecilik Kursları devam ediyor.
Kara Taşıtları Sınavı Yapıldı
Kara Taşıtları Sınavı Yapıldı
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, TOBB Meybem A.Ş. işbirliğinde İkinci El Motorlu Kara Taşıtları Sınavları düzenledi.
AFAD´dan Yüzük Operasyonu
AFAD´dan Yüzük Operasyonu
Çanakkale´de parmağındaki altın yüzüğün çıkmaması nedeniyle Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesine giden ve ismi açıklanmayan genç kadın için AFAD´tan yardım istendi.
Huzursuz Bacak Sendromu
Huzursuz Bacak Sendromu
Çanakkale Kent Konseyi İsmetpaşa Mahalle Meclisi çalışma ofisinde “Uyku Bozukluklarının ve Huzursuz Bacak Sendromunun” nedenlerinin araştırılması çalışması ÇOMÜ Tıp Fakültesi Nöroloji ve Halk Sağlığı Anabilim dalları uzmanları tarafından yapıldı.
Mahalle Meclisinde Diyabet semineri
Mahalle Meclisinde Diyabet semineri
İsmetpaşa Mahalle Meclisi çalışma ofisinde sağlık seminerlerinin ilk buluşmasında diyabet konusu ele alındı.
TroyMun Başlıyor
TroyMun Başlıyor
Çanakkale´nin ilk ve tek Birleşmiş Milletler Konferansı olan TroyMUN´un yeniden düzenleniyor.
Bizim için Önemlisiniz
Bizim için Önemlisiniz
Hasta Haklarını; hasta ile sağlık çalışanları arasında bireysel ve toplumsal düzeyde ortaya çıkan, kişinin insan olması sebebiyle var olan “hasta olmakla” gereksinimi oluşan, sağlık çalışanları ve hastaların karşılıklı görev ve sorumluluklarını içeren ve birlikte sahip çıkmaları gereken haklar olarak tanımlamak mümkündür.
Başkan Yavaş İngilizce Şenliğinde
Başkan Yavaş İngilizce Şenliğinde
Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş, bahar şenlikleri kapsamında Umurbey İlkokulu ve Umurbey Ortaokulu´nun birlikte organize ettiği İngilizce Şenliğine katıldı.
Engeller Korosundan Müzik Ziyafeti
Engeller Korosundan Müzik Ziyafeti
Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi Türk Halk Müziği Korosu Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında 18 Mart Spor Salonunda konser verdi.
Umurbey´de Anneler Günü Matinesi
Umurbey´de Anneler Günü Matinesi
Umurbey Belediyesi, Anneler Günü kutlama etkinlikleri kapsamında belde kadınları için Anneler Günü Matinesi düzenledi.
Bahar şenliklerine Aydoğan Damgası
Bahar şenliklerine Aydoğan Damgası
18 Mart Üniversitesi bahar şenliklerine Aydoğan Toyota´yı da dahil etti.
Onlarca Renk, Yüzlerce Kültür
Onlarca Renk, Yüzlerce Kültür
ÇOMÜ Uluslararası Öğrenci Topluluğunun öğrenci buluşması gerçekleştirildi.
Aydoğanlar´ın Acı Günü
Aydoğanlar´ın Acı Günü
AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, iş adamı Sadık Aydoğan´ın babası Hacı Feyzullah Aydoğan´ın cenazesine katıldı.
Ödül Ustaları Hünerlerini Sergiledi
Ödül Ustaları Hünerlerini Sergiledi
Ödüllü aşçılar hünerlerini Çanakkale´de sergiledi.
Ağlara Pervane Takıldı
Ağlara Pervane Takıldı
Çanakkale´de gece avına çıkan balıkçı teknesinin ağlarına esrarengiz bir deniz canlısı takıldı.
Miniklere balığın önemi anlatıldı
Miniklere balığın önemi anlatıldı
Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, 2018-2019 yılı "Balık Hakkında Farkındalık" projesi kapsamında; ildeki kreş, anaokulu ve ilkokul öğrencilerine balık yemenin sağlık açısından ne kadar önemli olduğu, öğrencilere yapılan çizgi film sunumlarıyla anlatıldı.
Deniz Aşıklarından Kurultay zamanı
Deniz Aşıklarından Kurultay zamanı
3000 Çanakkaleliye ulaşan Çanakkale Deniz Aşıkları Projesi “Bizim Kurultayımız” çalışmasıyla sona eriyor
Savaşın hastane ortamı bu müzede
Savaşın hastane ortamı bu müzede
Dünyanın en kanlı savaşının yaşandığı Gelibolu Yarımadasında savaş devam ederken hastanelerin o dönem ki anları Alçıtepe´de yapılan açık hava müzesiyle birebir yaşatılıyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.2638
EURO
5.9377
Çanakkale için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:43 08:28 13:27 15:50 18:08 19:40